Shitja e librave online dating

Rated 4.24/5 based on 810 customer reviews

Pjes e trevave t lashta ilirike, udh kryqzimi e qytetrimeve dhe e interesave gjeopolitike gjat dyndjeve barbare e m pas, provinc e perandorive t perndimit dhe t Lindjes, t Roms e t Bizantit, pasi kishte br e ’br gjat shekujve, despotate e principata t pavarura, dhe pasi kishte formuar m s fundi shtetin e Sknderbeut, i cili u qndroi pr nj erek shekulli hordhive osmane.Vendi ishte kthyer pas n nj faz zhvillimi ekonomiko-shoqror historikisht t kaprcyer. Artioti (1480-1556) e t tjer, q u dalluan n fusha t ndryshme t shkencs, t artit e t filozofis.Të kuptoni psikologjinë që ekziston përtej procesit të shitjes është dicka thelbësore nese dëshironi që ëndrrat e juaja të realizohen me sukses. kulturn e shqiptarve ka ln gjurmn e saj t thell historia e tyre e brendshme dhe e jashtme.N shkollat e Voskopojs u prdorn dhe arumanishtja e shqipja pr msimin e greqishtes, kurse n shtypshkronjn e saj u shtypn edhe libra arumanisht. Frashri, Sheh Mala, e t tjer, trajtuan n veprat e tyre motive t huajtura nga letrsit orientale, shkruan mevlud e divane me nj gjuh t mbytur nga orientalizmat, lvruan lirikn dhe epin religjioz.

Bardhi, i cili botoi edhe nj fjalor e lnd folklorike, traktati teologjik-filozofik “eta e Profetve” (1685) i P. Vepra e Bogdanit sht nj traktat teologjik-filozofik q trajton me origjinalitet, duke shkrir t dhna nga burime t ndryshme, shtje kryesore t teologjis dhe nj histori biblike t plot, si dhe probleme t komplikuara t skolastiks, t kozmogonis, astronomis, pedagogjis, etj.

Rrjedhat normale t kulturs shqiptare, q ecte n nj hap me humanizmin evropian, u ndrpren. Ndrkaq, n vend jeta kulturore u fashit, monumentet e kulturs materiale e shpirtrore u zhdukn nn rrnojat e shkatrrimit t luftrave; gjysmhna e uli kryqin dhe gati dy t tretat e popullats n fund t shek. Por ky ndryshim drastik i strukturs fetare nuk pengoi q Shqipria t ishte prher nj nga provincat m t paqeta t Perandoris dhe as q kultura shqiptare t mbijetonte edhe n kushtet e nj pushtimi disashekullor, nn trysnin e islamit e t bots kulturore t orientit, q pati nj ndikim t thell e t gjithanshm n t, vese pa arritur t shtyp natyrn shqiptare t kulturs vendse.

Pasoja e par e pushtimit ishte hemorragjia e elits intelektuale n Perndim. Qndresa n fushn e kulturs u shpreh n radh t par prmes lvrimit t shqipes n lm t botimeve t teksteve kishtare, kryesisht t qarkut konfesional katolik n veri, por edhe ortodoks n jug.

Prej saj u shquan figura, q bn emr n botn humaniste, si historiani M. Reforma protestante gjallroi shpresat e zhvillimit t gjuhs e t tradits letrare vendse kur prifti Gj.

Barleti (1460-1513), q botoi n Rom m 1510 nj histori t Sknderbeut, e cila u prkthye thuajse n t gjitha gjuht e Evrops, ose M. Buzuku solli n shqip liturgjin katolike, duke dashur t bj pr shqipen at q bri Luteri pr gjermanishten. Buzukut, botuar prej tij m 1555, mbahet deri m sot, si e para vepr e shqipes s shkruar.

Leave a Reply